28 жовтня 2020 року відзначається 76-а річниця вигнання нацистів з України.

Друга світова війна стала важким випробуванням для українців. Спочатку у горнило війни потрапила Західна Україна. Вже у перший день нацистські Люфтваффе бомбили місто Львів. У 1941 році бойові дії розгорнулись на решті територій Україні. Найдовше, 250 днів, тривала оборона Севастополя, але 4 липня 1942 року у місто увійшли німецькі війська. Таким чином, станом на серпень 1942 року українська земля була повністю окупована ворогом.

Нові нацистські порядки принесли біль, розруху та страждання. Були повністю знищенні сотні сіл та містечок, авіанальоти та міські бої змінили обличчя наших міст. На примусові роботи до Німеччини були вивезені мільйони юнаків і дівчат. Нацистами були знищені підприємства, ворог вивозив з України найцінніше – її чорноземи. Були пограбовані українські музеї, частина їхніх експонатів безслідно зникла. Та не з чим не зрівняними були людські втрати: мільйони загиблих українських бійців Радянської Армії, підпільників, партизан, воїнів УПА та мирного населення.

Попри складнощі першого та другого етапів війни, протягом 1943–1944 років силами чотирьох українських фронтів було проведено низку успішних наступальних операцій, у результаті яких 28 жовтня 1944 року війська Третього Рейху та їхні союзники залишили територію України.

Наш народ заплатив страшну ціну за право на життя та можливість самим господарювати на українській землі. Тож сьогодні ми знову і знову згадуємо тих  хто вистояв, хто переміг. І скільки б не змінилося епох та поколінь, у народній пам’яті завжди буде жити світлий спомин про українських воїнів, героїв Другої світової.

Присталенко В. Умансько-Ботошанська операція Ж-670

На фото робота В. Присталенка «Умансько-Ботошанська операція» (1986 р.).