Яри, хати і люди. Вигнання в рай

25 вересня відбулося відкриття виставки «Яри, хати і люди. Вигнання в рай».

У липні 2020 року в селі Григорівка на Трахтемирівському півострові відбулась арт-резиденція, в якій працювали фотохудожники з різних міст України.

Село Григорівка пронизане системою глибоких ярів. Вони, можливо, містичним чином формували характери людей та програмували їхнє життя. Дослідити ці яри, як арт-об’єкти, спробувати передати їхню велич та красу, а також зафіксувати особливості життя людей вздовж цих ярів – було арт-завданням для учасників. Результат цих досліджень ми презентуємо на цій виставці в Черкаському обласному художньому музеї. Це не репортаж, не каталог туристичних принад, це цілісний арт-проект, що отримав назву «Яри, хати і люди. Вигнання в рай». Цифровими та плівковими фотоапаратами, пінхол-камерами (коробочками, бідонами, глечиком, пивними банками), старенькою «мильницею» і зробленої з цілої хати фотокамерою було відтворене головне – магічність Григорівки, її атмосфера. Через образ одного персонажу вловлена особливість місцевого характеру та ставлення до світу. Фотороботи передають велич Трахтемирівських пейзажів, примарність матеріального на тлі споконвічної природи.

Окрім цього, арт-резиденція стала ланкою в громадському процесі відстоювання та збереження унікальної європейської території – Трахтемирівського півострова загалом та його настільки ж живописних, як і занедбаних, сіл. Занепад цієї території пов’язаний не лише з урбанізацією, а й з негативним впливом гідроенергетики, варварські методи котрої не лише перетворили Дніпро на низку водосховищ, але й зруйнували села, дороги, спосіб життя та долі людей. Перетворення півострова на «туристичну Мекку» не лише України, але й всієї Європи, надасть можливість новому розвитку, збереженню природи та пам’яток, а також доведе марність нових нищівних проєктів гідроенергетики, покликаних остаточно знищити цей райський куточок посеред цього метушного світу.

Арт-резиденція відбулась за підтримки приватних спонсорів та Благодійної організації «Благодійний фонд «МХП-Громаді».

Виставка стала можливою за підтримки Олександра Горлова та Олега Петренка.

Організатори та учасники резиденції вдячні мешканцям села Григорівка за допомогу, підтримку та розуміння.

Виставка діє до 4 жовтня 2020 року.

Куратор проєкту – Наталія Вернидуб.

DSC_0006 DSC_0018 DSC_0021 DSC_0029 DSC_0031 DSC_0050 DSC_0054 DSC_0055 DSC_0070 DSC_0115DSC_0090 DSC_0112