Художники Черкащини: Станіслав Йосипович Грабовський

17 серпня 1934 року у селі Багва, що на Черкащині, народився відомий скульптор Станіслав Йосипович Грабовський (1934-2000).

З дитинства майбутній митець із задоволенням займався творчістю: багато малював і ліпив з глини, якої у рідному селі було вдосталь.

Коли прийшов час обирати справу свого життя, Станіслав Грабовський не вагаючись вирішив повʼязати свою діяльність із образотворчим мистецтвом. Юнак вступив до Кишинівського художнього училища на факультет живопису. Протягом наступних чотирьох років навчання Станіслав Грабовський присвятив себе творчості. Виконані ним у цей період численні малюнки, етюди, ескізи та картини мали б стати гідним напрацюванням на майбутнє. Проте стати професійним художником Станіславу Йосиповичу завадило захворювання очей, яке призвело до дальтонізму. Попри такий виклик долі, він не зрадив мистецтву й обрав прийнятний для себе вид образотворення – скульптуру.

Закінчивши Кишинівське художнє училище, митець протягом п’яти років працював художником-оформлювачем на хлібзаводі.

Наступною сторінкою життя скульптора стало навчання у Київському художньому інституті, де його наставниками були відомі українські скульптори Іван Макогон, Народні художники України Макар Вронський і Михайло Лисенко. Досвідчені вчителі допомогли Станіславу Йосиповичу опанувати специфіку скульптури, зрозуміти ясність і органічність конструктивної основи пластики.

Промайнув час, навчання у художньому інституті залишилось позаду, а попереду – насичений творчими пошуками шлях митця.

У 1965 році Станіслав Грабовський оселився у Черкасах і подальшу свою долю повʼязав із цим містом. Протягом наступних трьох десятиліть він працював у сфері монументальної, станкової скульптури та скульптури малих форм.

Монументальні скульптури Станіслава Йосиповича стали окрасою не лише міста Черкаси, але й інших населених пунктів нашої області.

У галузі станкової скульптури митець створив портретну галерею видатних особистостей, життя та діяльність яких були пов’язані з Черкащиною: безстрашних воїнів, трудівників, митців. Працюючи над портретами, Станіслав Грабовський намагався передати найголовніше: внутрішній світ людини, індивідуальність кожної особистості.

Багатогранний талант митця виявив себе у царині рельєфного портрета. До цього виду пластики Сергій Йосипович звертався при створенні барельєфів Василя Симоненка, Вахтанга Чіковані тощо.

У 1970-тих роках скульптор захоплюється медальєрним мистецтвом. Створені ним пам’ятні медалі присвячені знаковим постатям та річницям особливих подій української історії.

Значна творча спадщина Станіслава Грабовського засвідчує його вірність реалістичним засобам відтворення дійсності, правдивість відтворення образів, наполегливість у прагненні передавати кращі якості людини. Монументальні скульптури та композиції, станкові скульптурні твори митця, барельєфи та медалі презентують розвиток вітчизняного мистецтва 1960-1990-х років і є невідʼємною складовою української культури тієї доби.

Твори Станіслава Грабовського зберігаються у Черкаському обласному художньому музеї та представлені постійні експозиції.

Грабовський С. Портрет матері В. Симоненка СК-108

«Портрет матері В. Симоненка»

Грабовський С.Й. Герой Соц.праці, бригадир Парубок Омелян Никонович СК-83

«Парубок Омелян Никонович»

Архів подій музею: