Хрещення Господнє

Хрещення Господнє – одне з найбільших і найдавніших свят християнського календаря. Воно є третім і завершальним  святом різдвяно-новорічного циклу. Православні та греко-католицькі християни відзначають його 19 січня.

Це свято ще називають Йорданню – від назви ріки Йордан у Палестині, де Ісус прийняв хрещення від Іоана Предтечі. Кожного року в цей день здійснюється обряд освячення води на згадку про водне хрещення Спасителя, звідси ще одна народна назва свята – Водохреще. Ще одна назва – Богоявлення походить від того, що при Хрещенні Господа явилась Божественна Трійця – Бог у трьох іпостасях: Отець – у голосі, Син – у плоті, Дух Святий – у вигляді голубки. Іконографія Хрещення передбачає наявність усіх цих образів.

Вважається, що на Водохреще з опівночі до опівночі вода набуває цілющих властивостей, які зберігає протягом року, лікуючи хвороби. Віряни певні, що тут справа у святості, а скептики кажуть, що причиною цьому є срібло хрестів, котрі занурюють у воду.

У цей день також освячуються водойми – річки та озера. За тиждень до свята у кризі замерзлих водойм вирізається ополонка у формі хреста. Цим традиційно займається чоловіча громада: на річці вирубається ополонка, а великий хрест з льоду встановлюють над ополонкою та обливають його червоним квасом з буряка, що символізує кров. Ополонку освячує священик. Згідно з релігійними переконаннями, така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік.

Богоявлення. Кінець XV ст. Кирило-Білозерський історико-архітектурний і художній музей-заповідник.

Архів подій музею: