Усічення глави Іоанна Предтечі

11 вересня у православному календарі значиться як Усікновення глави Іоанна Предтечі. У цей день християни згадують новозавітну подію – насильницьку смерть великого пророка, який передбачив пришестя Месії і хрестив Господа Ісуса Христа у водах ріки Йордан.

11 вересня дотримуються суворого посту. Гастрономічні обмеження в це свято – вираз нашої скорботи з приводу смерті великого Іоанна Хрестителя.

В експозиції черкаського художнього музею є ікона «Усікновення чесної глави святого Іоанна Предтечі». Цей іконографічний тип досить поширений в православній традиції. Перед очима постає моторошний сюжет: крупно зображена голова пророка, яка лежить на блюді і стікає кров’ю. Чесну главу вінчає німб як символ того, що пророк Божий своїм служінням і мучеництвом здобув Царство Боже і Господню благодать.

Біблійна історія:

Святого Іоанна Хрестителя кинули до темниці за наказом царя Ірода Антипи, який у той час правив у Галілеї. Великий пророк викривав гріхи царя та злочини його оточення. Стратити святого Ірод боявся через те, що вважав його за великого пророка і боявся народного гніву Але дружина його брата Іродіада, з якою він жив незаконним шлюбом, намовила свою дочку Соломію обманом змусити царя вбити в’язня. На бенкеті Соломія танцювала для Ірода. Танець так сподобався цареві, що він поклявся виконати будь-яке її бажання. Соломія попросила голову Іоанна на блюді. Ірод мусив виконати дану привселюдно обіцянку. Так пророк прийняв мученицьку смерть.

Ікона Усічена голова Іоанна Хрестителя 1 пол.19 ст. Ж-1429

Народна ікона Усікнена голова Іоанна Предтечі

Архів подій музею: