ТРИ СПАСИ: прикрашаємо стіл до свят

У другій половині серпня всі православні християни святкують дні, які в народі називають Маковим, Яблучним та Хлібним Спасами. Ці свята присвячені давнім народним традиціям, дарам природи, збору першого врожаю, запасам на зиму.

Перший Спас або Медовий Спас відзначається 14 серпня. Це – одне з найшановніших свят українців. У стародавніх літописах зазначено, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас у народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вважають воду святою. У церквах і православних храмах у цей день освячують і мед, звідси ще одна назва свята – Медовий Спас. Саме в цей час збирали медовий урожай.

Існує ще одна назва свята першого спаса – Маковея. Християни цього дня під час служінь у храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. Але саме до свята врожаю Маккавеї відношення не мають. Просто з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією смачною начинкою.

У цей день починається Успенський піст – «спасівка» , який триває два тижні.

Другий Спас – відзначається 19 серпня. До цього часу в садах достигають яблука та інші фрукти, починається збір та заготівля на зиму, а тому свято ще називається Яблучний Спас або Великий Спас.

Яблучний Спас бере витоки з язичницького свята настання осені. До цього дня слов’янам було заборонено їсти яблука і страви з ними. Ще існувала така легенда, що яблук до Спаса не їли, бо саме яблуком змій спокусив Єву, Єва спокусила Адама, і так скінчилося райське життя перших людей.

У цей день православні святкують Преображення Господнє. Воно встановлене в пам’ять Преображення Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор. Його лице просяяло, і саме тоді апостолам відкрилося світло й слава Божества.

Свята Спаси у серпні завершуються останнім Третім Спасом, який припадає на 29 серпня. Це свято має безліч назв – Малий, Хлібний, Холодний, Горіховий Спас, а ще Спас на полотні. У цей час люди займалися збором горіхів; завершували жнива; пекли хліб із зерна нового врожаю; починали посів озимих; проводили ярмарки, на яких необхідно було традиційно запастися полотном. А церква в цей день святкує Перенесення Нерукотворного Образа Ісуса Христа.

Перед Третім Спасом, а саме 28 серпня, велике свято – Успіння Пресвятої Богородиці, або Перша Пречиста. Цього дня завершується Успенський піст.

Усі найбільші свята в народі тісно переплелися з циклами робочих днів, садово-городніми роботами християн, і Три Спаси – не виняток. І як би ми не називали ці свята, не намагалися уточнити їх назви, скоригувати звичаї чи обряди, не заплутувалися у послідовності їх дій, варто, як і при вшануванні інших свят, пам’ятати фразу святого Августина: «Постав у житті Бога на перше місце, і всі решта речей стануть на свої місця».

Пропонуємо оглянути варіанти оформлення святкового столу до літніх Спасів з елементами декору із використанням дарів природи, врожаю та сучасних матеріалів від черкаського фітодизайнера Надії Груздєвої:

  • свічка-яблуко;
  • квіткова композиція;
  • декоративні фрукти з лампочок та натуральної мотузки.

Зі святами!

https://www.youtube.com/watch?v=TWQeNBChe-Q&t=5s

DSC_0030 DSC_0032 DSC_0033 DSC_0035 DSC_0117 DSC_0121 DSC_0122 DSC_0127 DSC_0180 DSC_0181

Архів подій музею: