У другій половині серпня всі православні християни святкують дні, які в народі називають Маковим, Яблучним та Хлібним Спасами. Ці свята присвячені давнім народним традиціям, дарам природи, збору першого врожаю, запасам на зиму.
Перший Спас або Медовий Спас відзначається 14 серпня. Це – одне з найшановніших свят українців. У стародавніх літописах зазначено, що саме в серпні князь Володимир хрестив Київську Русь. Ось чому Перший Спас у народі часто називають Спасом на воді, Мокрим Спасом і вважають воду святою. У церквах і православних храмах у цей день освячують і мед, звідси ще одна назва свята – Медовий Спас. Саме в цей час збирали медовий урожай.
Існує ще одна назва свята першого спаса – Маковея. Християни цього дня під час служінь у храмах згадують про мученицьку смерть за віру семи братів Маккавеїв. Але саме до свята врожаю Маккавеї відношення не мають. Просто з 14 серпня на полях починали збирати мак і пекти пироги з цією смачною начинкою.
У цей день починається Успенський піст – «спасівка» , який триває два тижні.
Другий Спас – відзначається 19 серпня. До цього часу в садах достигають яблука та інші фрукти, починається збір та заготівля на зиму, а тому свято ще називається Яблучний Спас або Великий Спас.
Яблучний Спас бере витоки з язичницького свята настання осені. До цього дня слов’янам було заборонено їсти яблука і страви з ними. Ще існувала така легенда, що яблук до Спаса не їли, бо саме яблуком змій спокусив Єву, Єва спокусила Адама, і так скінчилося райське життя перших людей.
У цей день православні святкують Преображення Господнє. Воно встановлене в пам’ять Преображення Ісуса Христа перед учнями на горі Фавор. Його лице просяяло, і саме тоді апостолам відкрилося світло й слава Божества.
Свята Спаси у серпні завершуються останнім Третім Спасом, який припадає на 29 серпня. Це свято має безліч назв – Малий, Хлібний, Холодний, Горіховий Спас, а ще Спас на полотні. У цей час люди займалися збором горіхів; завершували жнива; пекли хліб із зерна нового врожаю; починали посів озимих; проводили ярмарки, на яких необхідно було традиційно запастися полотном. А церква в цей день святкує Перенесення Нерукотворного Образа Ісуса Христа.
Перед Третім Спасом, а саме 28 серпня, велике свято – Успіння Пресвятої Богородиці, або Перша Пречиста. Цього дня завершується Успенський піст.
Усі найбільші свята в народі тісно переплелися з циклами робочих днів, садово-городніми роботами християн, і Три Спаси – не виняток. І як би ми не називали ці свята, не намагалися уточнити їх назви, скоригувати звичаї чи обряди, не заплутувалися у послідовності їх дій, варто, як і при вшануванні інших свят, пам’ятати фразу святого Августина: «Постав у житті Бога на перше місце, і всі решта речей стануть на свої місця».
Пропонуємо оглянути варіанти оформлення святкового столу до літніх Спасів з елементами декору із використанням дарів природи, врожаю та сучасних матеріалів від черкаського фітодизайнера Надії Груздєвої:
- свічка-яблуко;
- квіткова композиція;
- декоративні фрукти з лампочок та натуральної мотузки.
Зі святами!