Таємниці японського кімоно (за мотивами виставки «Японський стиль та аксесуари»)

Коли мова заходить про мистецтво, маємо на увазі передусім образотворче мистецтво, скульптуру, музику, танець, театр. Але є країна, в якій справжнім витвором мистецтва є одяг, та й сам процес одягання потребує неабиякої майстерності. Ця країна – Японія, і мова піде про кімоно.

Кімоно супроводжує японця усе життя, його носять чоловіки і жінки, діти та дорослі. Без нього неможливо собі уявити японця – це складова його духу та ментальності. Для гейш, майстрів чайної церемонії або ікебани кімоно є робочим одягом. У перші дні серпня в Японіі проводиться свято поваги – Хассаку. У цей день гейші і їхні учениці майко одягають урочисті чорні кімоно і висловлюють подяку усім у своїх окіях (будинках гейш). Тому саме зараз доречно буде згадати виставку «Японський стиль та аксесуари», яка проводилась в ЧОХМ на початку 2018 року. Відвідувачі музею мали змогу побачити японське вбрання, аксесуари для одягу та іграшки з приватної колекції Світлани Рибалко – відомої дослідниці японської культури.

Кімоно максимально репрезентує японську культуру, де колективне має перевагу перед індивідуальним. Обираючи кімоно, важливо відповідати рівню події, не порушити загальну гармонію. Іншими словами, одяг в Японії – це спосіб висловити повагу.

Процес одягання кімоно має по-азійськи велику кількість складних правил, слідуючи яким, жінки різних комплекцій у результаті перетворюються в однаково струнких прекрасних лялечок. Кімоно поступово обгортає тіло, візуально коректуючи його пропорції, виховуючи терпіння та покору. У будь-якій традиційній культурі жінка приховувала одягом свої принади. Але уявлення про красу у кожного народу свої. І те, що на Заході завжди вважалось недоліком, в японській традиції цінувалось як достоїнство, яке прагнули довести до досконалості. Опуклості і вигини з досконалістю були несумісні: тому японки здавна стягували груди, щоб вони були зовсім непомітними, а на талію, навпаки, намотували побільше тканини. Силует набував прямизни свічки.

Кімоно приховує особливості фігури, дозволяючи і молодим, і літнім відчувати себе гарними. Жінка, яка його вдягає, незалежно від віку, чарівним чином змінюється, стає крихкою, ніжною і водночас захищеною. Вона не може ходити великими кроками, вона статечно пливе з високо піднятою головою. Всі деталі її фігури стають несуттєвими, залишається лише силует, жіночність і чистота.

Вибір кімоно регламентується статтю, віком, сімейним станом, соціальним статусом, рівнем формальності події, порою року. В Японії усе підлягає сезонності. Кожен орнамент має передувати сезону, якому він відповідав. Приміром, вважається несмаком вдягти одяг з орнаментом хризантем, коли вони вже квітують. Колір одягу теж несе в собі смислове навантаження. Чорний – найофіційніший. У біле вдягають покійників і …. наречених. Наречена вбирається в біле тому, що вона символічно помирає для родини, в якій виросла, і народжується для нової родини.

Пояс обі – важлива деталь вбрання. Він виконує декоративну функцію і може коштувати дорожче за саме кімоно. На виставці демонструвалися три типи поясів: фукуро-обі, мару-обі та нагоя-обі. Значну роль відіграє спосіб зав’язування поясу обі на талії. Для дам шляхетних і зрілих, а також на офіційні події пояс позаду викладають способом «барабан». Для юних дівчат формують позаду обі – бант, додаючи до вбрання елемент кокетства. Деякі вузли настільки складні, що одна людина не в змозі впоратись із зав’язуванням обі. В Японії існують спеціалізовані школи, в яких навчають правильно одягати, носити і невимушено почувати себе у кімоно, тут вивчають техніки і тонкощі процесу.

На виставці були представлені всі типи кімоно з різними оздоблення: розписом юдзен, вишивкою, гаптуванням. Фурісоде, куротомесоде, іротомеседе, цукесаге, хуомонгі, кімоно гейші, юката, дитячі кімоно, ткані і вишиті пояси – обі, кімоно для урочистостей та чайної церемонії, віяла та прикраси – все це можна було на власні очі побачити залі музею.

Виставка «Японський стиль та аксесуари» мала неабиякий успіх, багато черкасців та гостей міста мали змогу насолодитись мистецтвом Японії. Кімоно – лише краплинка у просторі культури цього народу, через деталі якої розкривається глибинний зміст, сутність національного характеру та ментальних рис.

DSC_0031 DSC_0039DSC_0044DSC_0033