Онлайн-виставка до Дня Хрещення Київської Русі-України (з фондової колекції Черкаського художнього музею)

З нагоди Дня хрещення Київської Русі-України, що відзначається щорічно 28 липня –  у день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира, Черкаський обласний художній музей презентує виставку творів із власної фондової колекції.

Офіційно історія християнства в Україні починається з масового хрещення киян у річці Почайна, що відбулось 988 року за наказом князя Володимира Великого.

Християнство відігравало й відіграє особливу роль у житті українців. Неможливо уявити життя нашого народу без відвідування храму та щирої молитви. А великі й маленькі ошатні християнські собори та церкви у творчості українських митців стали символічним відображенням духовності.

Так, у триптиху «Історичні пам’ятки Києва» Заслуженого діяча культури України Петра Сулименка (1914-1996) постає Троїцька надбрамна церква Києво-Печерської лаври, що була побудована протягом 1106-1108 років і єдина неушкодженою збереглася до наших часів. Недаремно художник зображує людей, що поспішають до давньої святині. Так церква, поєднуючи минуле з теперішнім, виступає беззаперечним символом нескінченості буття.

Сулименко. Троїцька надбрамна церква Ж-488 Сулименко П. С., «Троїцька надбрамна церква у Лаврі»

Привертає увагу зображення пам’ятного знаку, встановлений на честь Хрещення Русі у місці,  де ймовірно і відбулась ця визначна подія.

Сулименко. Місце хрещення Русі Ж-486

Сулименко П. С., «Місце хрещення Русі»

Осяяній сонячним світлом Михайлівській церкві, присвячена ще одна частина триптиху «Історичні пам’ятки Києва». Церква, зображена у реалістичній манері, немов натякає на випробування часом та одночасно стверджує перемогу вічного над тлінним.

Сулименко. Михайлівська церква Ж-487

Сулименко П. С., «Михайлівська церква Видубицького монастиря»

Давні київські церкви та дзвіниці, свідки багатовікової історії українського народу, постають у творах Сергія Галая «Церква у Ботанічному саду» та Дмитра Барановського «Печерський дзвін». Твори художників викликають особливі відчуття, що народжені усвідомленням сакральної сили та величі культових споруд.

Барановський Д. Печерський дзвін Ж-519

Барановський Д. Л., «Печерський дзвін»

Галай С.М. Церква у Ботанічному саду Ж-1106  Галай С. М., «Церква у Ботанічному саду»

Тема храмової архітектури знайшла своє відображення у творчості Народного художника України Івана Бондаря. Так, у роботі митця «Жнива у Мошнах» на тлі блакитного неба перед нами постає Спасо-Преображенська церква, будівництво якої було завершено у 1839 році. У храмі, побудованому за проєктом італійського архітектора Джорджо Торічеллі, відобразились стильові ознаки романтизму, неоготики та східних традицій архітектури.

Бондар І. Жнива у Мошнах Ж-846

Бондар І. І., «Жнива у Мошнах»

У творі «Церква, де поховано Богдана Хмельницького» художника Сергія Латанського перед нами постає зведена у стилі раннього козацького бароко Іллінська церква, що знаходиться у с. Суботів на Чигиринщині. Цей храм побудований у 1653 році, за іншими даними у 1656 році, за наказом Богдана Хмельницького як родова церква-усипальниця.

Латанський С.В. Церква, де похований... Ж-1110

Латанський С. В., «Церква, де поховано Богдана Хмельницького»

Урочисто-святковим постає у роботі Олександра Шаповалова Свято-Троїцький кафедральний собор міста Черкаси. Цей храм зводився протягом 80-тих років ХХ століття і  був освячений у 1991 році.

Шаповалов О.В. Свято-Троїцький собор у Черкасах Ж-1371

Шаповалов О. В., «Свято-Троїцький собор у Черкасах»

Зображення культових споруд або ж пейзажі з храмами художника-аматора Олексія Слюсара відтворюють особливий світ, що викликає у глядача  різні відчуття та емоції  — від трепетних та щемливих до радісно-піднесених  і примушує замислитися над сенсом людського буття.

Слюсар О. Г. Храм у м. Сумах Ж-1234

Слюсар О. Г., «Храм у м. Суми»

Слюсар О.Г. Безмежні далі Ж-1259

Слюсар О. Г., «Безмежні далі»

Слюсар О.Г. Сорочинська церква Ж -1264

Слюсар О. Г., «Сорочинська церква»

Понад тисячу років, виблискуючи золотом на сонці, здіймаються у високе синє небо України церковні бані, увінчані хрестами, і дарують усім нам надію на добро, Божу ласку і світле майбуття.