МИСТЕЦТВО ІЗ-ЗА ГРАТ: Виставка робіт Романа Сущенка

13 вересня 2020 року відкрилася виставка робіт Романа Сущенка «Мистецтво із-за грат».

Твори Романа Сущенко написані упродовж перебування у російських в’язницях з 2016 по 2019 рр.

Знаходячись в ув’язненні, фактично у повній ізоляції, Роман почав малювати. Перші роботи – пейзажі та натюрморти, пізніше – урбанізовані пейзажі європейських та українських міст, марини, згодом серія особистих малюнків із зображенням автомобілів, які стали місточком спілкування під час листувань з сином. Усього колекція робіт складається із 38 розмаїтих робіт та понад 50 малюнків автомобілів. Дві оригінальні роботи були вкрадені в Лефортово разом з листами до сім’ї. Одна з них, «Руанський собор» Роман відтворив по пам’яті.

Зважаючи на суворі умови в’язниці та заборону користуватись фарбами – роботи створені за допомогою кулькової ручки (чорного, фіолетового та синього кольорів), простого олівця та виготовлених власноруч відтінків кольорів з чаю, лушпиння цибулі, соку буряка, кетчупу, тюремного кисіля, йоду, зеленки, прального порошку, фурациліну тощо.

Після вироку (12 років суворого режиму) та етапування до виправної колонії 3 11 у селищі Утробіно (Вятка), українські дипломати домоглися дозволу передати Роману Сущенко пастель. А згодом, його відомий адвокат Марк Фейгін переслав йому у бандеролі акварельні фарби та пензлі. На виставці представлені пейзажі періоду «Утробіно».

Спогади та бажання повернутись, туга за рідними та Черкащиною народили дві картини (диптих) «Річка Рось» («Лефортово»).

Виставка робіт «Мистецтво із-за грат» вже демонструвалась у Києві, Брюсселі, Парижі, Нью-Йорку, Варшаві, Празі, Кишиневі, Миколаєві та інших містах світу. У Черкасах вперше в Україні за участі автора до огляду, окрім репродукцій, представлені оригінали картин.

«Свою виставку я хочу присвятити землякам, бо сам родом з Черкас. Хочу віддячити всім, хто підтримував під час полону мене, мою родину, хто проводжав Батька в останню путь замість мене, хто писав мені листи. Окремий уклін учням ЗОШ №5, любій моїй вчительці з української мови Ганні Трохимівні – керівниці шкільного музею, друзям дитинства Владу Боєчко, Андрію Кононенко, В’ячеславу Костенку, Євгену Шевченку, Наталії Бруслановій-Хертель та зовсім незнайомим мені землякам за дієву допомогу, за листування, за Віру в мене і Україну!

Водночас маю на меті привернути увагу щодо 135 ув’язнених в Росії та на тимчасово окупованих територіях нашої країни українців, які до сьогодні перебувають у тюрмах Кремля та закликати відвідувачів до написання листів-підтримки нашим громадянам.

Вдячний! Щиро. Роман Сущенко».

Біографічна довідка.

РОМАН СУЩЕНКО – політичний в’язень Кремля, журналіст. Народився 8 лютого 1969 року в Черкасах, закінчив ЗОШ №5. Відвідував гурток малювання в «Палаці піонерів» (Черкаський центр дитячої та юнацької творчості). Закінчив Київське вище танкове інженерне училище, майор запасу. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Шевченка (магістр). З 2002 року працює кореспондентом національного державного агентства Укрінформ. З 2010 – 2016 роках – власний кореспондент Укрінформу у Франції. З 2016 – 2019 роках – незаконно ув’язнений РФ, засуджений до 12 років суворого режиму. перебував у тюрмах «Лефортово» та виправній колонії селища Утробіно. 7 вересня 2019 р. звільнений під час обміну полонених РФ. З 2020 року, журналіст Укрінформ, громадський діяч, політик.

Виставка діє до 4 жовтня 2020 року.

DSC_0467 DSC_0414 DSC_0416 DSC_0426 DSC_0433 DSC_0443 DSC_0465 DSC_0475 DSC_0483 DSC_0491 DSC_0498 DSC_0502 DSC_0516 DSC_0525 DSC_0529 DSC_0537

Архів подій музею: