МИСТЕЦТВО САМОПІЗНАННЯ

Виставка писанок Тамари Федоренко
та різьблянок Анни Савенко

14 березня 2017 року у Черкаському обласному художньому музеї відкрилася виставка писанок, різьблянок (шкаралупа яйця, декорована технікою різьблення) та вишитих прикрас двох молодих київських майстринь Тамари Федоренко та Анни Савенко.
Саме цією виставкою художній музей розпочав цикл заходів до одного із головних християнських свят – Пасхи. На виставці представлено різні види писанок як традиційних, так і нетрадиційних, а також вишиті прикраси та роботи, виконані аквареллю.
Писанки Тамари Федоренко виконані традиційною восковою технікою аніліновими барвниками на курячих, гусячих та страусиних яйцях. Кожен образ було створено за попередньо підготовленими ескізами. ЇЇ роботи знаходяться у приватних колекціях України, Польщі, Литви, Швеції, Росії, Англії, Франції, Італії та Бельгії. Представлені на виставці панно з писанок («Три Різдвяні свята», «Дерево життя Берегиня», «Великодній Тризуб», «Храми України», «Тарас. Коловорот життя») експонувалися на багатьох міських, регіональних та всеукраїнських виставках.
На виставці представлено рідкісний вид декоративно-прикладного мистецтва – різьблення по шкаралупі яйця. Різьблянки Анни Савенко – це приклад філігранної роботи з надкрихким матеріалом. Свої твори Анна створює за допомогою гострої голки, відтак в одній шкаралупі можна нарахувати до десяти тисяч отворів.
Роботи Анни Савенко мають у себе артисти української та зарубіжної естради. Мають популярність оригінальні витвори й закордоном, зокрема в Америці, Францiї, Iталiї, Канаді та Ізраїлі. Дуже цінуються роботи майстрині в Польщі та Білорусії, куди Анна їздила для вивчення традицій побуту та технік рукоділля. Також Анна їздить по селах, переймаючи досвід майстринь-вишивальниць, вивчає старі та забуті техніки плетіння, щоб відтворити їх в своїх роботах, давши нове життя. «Створюючи сучасні прикраси, я поєдную досвід минулого із стилем життя сьогодення. Хочу показати, що вишивка доречна не тільки на вишитих сорочках та рушниках, а й в повсякденному житті сучасної жінки. Я не стою на місці, а постійно вдосконалюю свої роботи, роблячи їх більш цікавими та неординарними. Кожним вузликом я намагаюсь передати частинку позитиву та захоплення красою та розмаїттям життя».

Тамара Федоренко народилася у 1984 році в Києві. У 2006 році закінчила Київський національний університет технологій та дизайну, спеціальність – дизайн одягу, кваліфікація – магістр. З 2004 по 2011 рік вивчала академічний малюнок і живопис в художній студії при Національній спілці художників України. Викладачі Репко С.Н., Брахнов С.С. У 2011 році заснувала творчу групу «Писанкарство – відродження традицій», мета якої – розповсюдження писанкарства шляхом проведення майстер-класів, виставок та благодійних заходів.

Анна Савенко народилась і виросла у м. Києві. Є членом спілки художників «Райдуга». З дитинства займалась різними видами рукоділля такими, як бісероплетіння, виготовлення штучних квітів, лозоплетіння, макраме, фріволіте, вологодське мереживо, але знайшла себе у художній вишивці. Майстриня є активним учасником виставок рукоділля та мистецьких фестивалів, що проходять в різних містах України та у Європі. Нагороджена багатьма грамотами та дипломами. Проводить безкоштовні майстер-класи з різних видів та технік рукоділля в дитячих лікарнях. Завдяки заняттям діти не тільки осягають основи техніки рукоділля, а й починають вірити у власні сили, вчаться поважати ручну працю.Останні півтора роки Анна зайнялась мистецтвом різьблення та дряпання по шкарлупі яйця.
У 2015 році вона виборола Гран-прі в рамках Всеукраїнської виставки Арт Країна та по їх версії стала кращою майстринею року по різьбленню по яєчній шкарлупі.

Архів подій музею: