ЛЮДИ СВОБОДИ – ГАРАНТИ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Гарантами незалежності можуть бути тільки ті люди,
які є носіями свободи.
(В. В’ятрович)
12 січня 2017 року Черкаський обласний художній музей за сприяння Управління молоді та спорту ЧОДА презентував проект-виставку Українського інституту національної пам’яті спільно з Галузевим державним архівом Служби безпеки України та Центром досліджень визвольного руху до 25-ї річниці відновлення незалежності України «Люди Свободи – гаранти незалежності». Виставка, що налічує 25 постерів, розповідає про людей, які своєю працею та боротьбою у ХХ столітті зробили можливим відновлення незалежності України.
ХХ століття стало часом нашої найактивнішої боротьби за свободу. У 1900 році українці вперше висунули політичні вимоги своєї незалежності, що увінчалися остаточним її утвердженням у 1991 році. Водночас ХХ століття – період існування на нашій землі двох тоталітарних режимів – комуністичного та нацистського, які ставили за мету придушення свободи. Незважаючи на вдавану нездоланність, обидва режими зазнали краху, зокрема й тому, що зіткнулись із опором українців. Серед мільйонів таких, що випередили свій час, – ті, кого ми називаємо Людьми Свободи – це політичні й релігійні діячі, військові і композитори, науковці й художники, письменники й меценати. Кожен з них боровся по-своєму: хтось за свободу народу, хтось за свободу творчості та думки, хтось зі зброєю в руках, а хтось – із пензлем. Їх жорстоко переслідували, ув’язнювали у тюрмах, намагалися зламати у карцерах й таборах, застосовуючи фізичні та моральні тортури. Жоден із них за таких умов не мав можливості реалізувати свій потенціал у повній мірі. Але вони зуміли зберегти свободу в собі, пронести її через часи неволі і залишити нам у спадок вагомий дарунок – усвідомлення нашої ідентичності, розуміння гідності й готовності до боротьби за свою незалежність.
Так, на виставці є постери, присвячені політичному діячеві, публіцисту, ідеологу українського націоналізму Миколі Міхновському, вченому, письменнику, перекладачу Агатангелу Кримському, землевласнику та меценату Євгену Чикаленку, члену австрійської імперської родини, що підтримував український визвольний рух, Василю Вишиваному, художнику-графіку, ілюстратору, автору перших українських державних знаків Георгію Нарбуту. Також є постери композитора Миколи Леонтовича, діяча часів УНР, головного отамана Холодноярської Республіки Василя Чучупака, одного з ідеологів українського націоналізму, першого голови ОУН Євгена Коновальця, генерал-хорунжого Армії УНР Марка Безручка, першої у світі жінки-офіцера Олени Степанів, митрополита Василя Липківського, режисера й актора Леся Курбаса, поетеси та громадської діячки Олени Теліги. Завдяки подвижницькій праці цих Людей свобода стала реальністю для нас, а кожен з нас отримав можливість вільно реалізувати свій потенціал.
Примітно, що до борців за незалежність України додано 26-й постер, 26-е ім’я героя вже ХХІ століття. Це Назар Войтович (1996–2014) – наймолодший з Небесної сотні, який віддав своє життя заради збереження свободи рідної України. Це яскраве свідчення зв’язку між поколіннями учасників боротьби за незалежність
Ми готові відстоювати свободу! Бо саме Люди Свободи є гарантами незалежності.


Архів подій музею: