ЛОГОТЕРАПІЯ МИСТЕЦТВОМ

 

Інтерактивна просвітницька платформа продовжує свою роботу!

Я хочу запропонувати вам освоїти новий напрям «Логотерапія мистецтвом», що надасть можливість продовжити нашу роботу з культурними, філософськими, психологічними концептами, такими як «життєвий шлях», «прокрастинація», «залежність», «філософія споживання», «псі-нарцисизм», «традиція», «антилюдина» тощо, але робити ми це будемо саме через мистецтво,  яке часто розкриває нам складні ідеї безпосередньо, дарує інсайти і зцілення від ілюзій та нав’язливих переконань, дає відповіді на питання, або, навпаки, формулює інші, по-справжньому важливі для нас питання.

Це не психоаналіз. Хоча знання з психоаналізу тут точно не завадять)). Це чудова практика самопізнання в умовах перманентного карантину, у якому ми усі перебуваємо.

Для початку звернемо увагу на термін «логотерапія». Логотерапія – це один з видів екзистенційної терапії, задуманий як практика пошуку і аналізу сенсів існування.  Її автором є австрійський філософ і психолог Віктор Франкл. Він  вивчав досвід двох попередніх поважних віденських шкіл (З. Фрейда і А. Адлера) та винайшов у середині ХХ ст. свій унікальний метод.

У З. Фрейда і А. Адлера людина розуміється як організм, як реципієнт реальності, що має свої потреби. Базовим є принцип задоволення, нестримне прагнення до райського стану повного забезпечення будь-якого дефіциту. Основний посил їх дещо біологізаторського підходу – «що я можу взяти від світу?» У В. Франкла інша формула – «що я можу дати світові?» Не поспішаймо робити висновки!, а поміркуймо, що навіть з точки зору біології повноцінне життя звичайної клітини неможливе, якщо в ній порушено баланс «віддачі–отримання». Функціонуючи лише на прийняття, клітина (як і людина) не буде здоровою і самодостатньою. Увесь час вирішуючи проблеми своїх нестач, ми їх не вирішимо. Отже, необхідно відновити баланс!

В. Франкл не заперечував і ніколи не умаляв значення теорії З. Фрейда. Він казав: «Я карлик, що стоїть на плечах гіганта, але бачить далі». Визнаючи здобутки психоаналізу, В. Франкл інакше дивиться на мотивацію до життя.  Якщо у З. Фрейда – воля до задоволення, то у В. Франкла – воля до сенсу. Але це не означає, що В. Франкл закликає нас до усвідомлення цінності лише страждань, адже побічним продуктом здобутого сенсу якраз і є щастя! Коли людина продукує сенси, то найважливіше в ній – це її потенціал, можливість давати відповідь світові. Увагу звернено не на хворобливі стани, а на «острівки здоров’я». За В. Франклом сенс завжди є. Він просто чекає на своє розкриття! Почитайте його книги «Людина у пошуках справжнього сенсу», «Сказати життю «Так».

Ви дізнаєтеся, за яких обставин В. Франкл створив свою теорію, яка разом з екзистенційним аналізом, антипсихіатрією, гуманістичною психологію стала актуальною для людини, що опинилась в обмеженому часі історії після Другої світової війни. У ХХ столітті складаються такі соціокультурні умови, що людина повсякчас намагається виправдати безглуздість свого існування. Тому сьогодні логотерапія шириться світом, також завдяки учню В. Франкла Альфреду Ленгле, який також створив школу.

Отже ми пропонуємо розкривати сенси через мистецтво! Я думаю кожний з вас згадає ситуацію, коли ваше ставлення до світу і, відповідно, стратегія життя докорінно змінилися саме завдяки мистецтву: книзі, театральній виставі, кінострічці, музиці тощо. Як мистецтво змінило Ваше життя? Чи можете Ви пригадати, який саме твір змінив Ваше уявлення про себе і світ, а головне, вплинув на стратегію життя, прийняття рішень і поведінку?

Напишіть у коментарях!

Наша рубрика буде оновлюватися раз на тиждень. Передбачено також онлайн-зустрічі. Першим концептом буде – ескапізм.

Кожного разу ми будемо звертатись до різних понять: «соціальна мімікрія», «цнота і цнотливість», «страх», «кат і жертва», «дружба», «прощення» тощо. Також ви можете пропонувати свої теми і свої візуальні  супроводи. Вчимося переживати і розкривати сенси через мистецтво!

Фото з попередніх заходів інтерактивної просвітницької платформи ЧОХМ.

(Куратор: Оксана Пушонкова)

30741018_1627304270724096_3013333292343623680_o IMG_20190615_154138 IMG-aa1f8d560c75e4a9fa5adefba082f117-V

Архів подій музею: