ЛОГОТЕРАПІЯ МИСТЕЦТВОМ: ЕСКАПІЗМ АБО ПРАКТИКИ ВТЕЧІ У ДОБУ ПЕРМАНЕНТНОГО КАРАНТИНУ

 

Сьогодні я пропоную вам ознайомлення з творчістю Олександра Шепенькова, черкаського художника-філософа, визнаного таким передусім студентами ЧНУ ім.Б. Хмельницького. Інтерес до його картин не спадає. Твори О. Шепенькова завжди є  візуальними відповідями і питаннями  водночас.

Розглянемо картину О. Шепенькова «Маса» (2020) у зв’язку з сучасною надзвичайно цікавою, а головне, актуальною темою: ЕСКАПІЗМ.

Феномен ескапізму є дисциплінарно необмеженим, проте усі його визначення зводяться до поняття «ВТЕЧА». Хоча «escape» так і перекладається – «втеча», проте не завжди все виглядає як буквальне втікання. Так, всім зрозуміло, коли ми зазвичай говоримо, що хотіли б втекти від засилля повсякденності у кращі світи (хто на природу, хто у фентезі, хто у наукову фантастику, хто… у хворобу). Так-так, природа психосоматики якраз і полягає в тому, що за допомогою хвороби ми, як правило, від чогось втікаємо. Для усіх форм втечі маємо запитувати не «куди ми втікаємо», а… від чого? І як взагалі зрозуміти: втікаю Я чи ні?

Ескапізм – це не просто відчуження та втеча, це – складне психологічне явище, яке може містити й певний потенціал для саморозвитку. З приводу втечі від повсякденності зауважимо, що сьогодні в умовах пандемії наша повсякденність також змінилася. Якоюсь мірою повсякденність сама втекла від нас)), коли ми опинились на карантині. Пам’ятаєте? Як воно було дивно – ми на самоізоляції та у режимі дистанціювання і наш такий рухливий, динамічний і складний світ раптом звузився, склався у клаптик, до фрагмента. Тут у кого як… В когось до кімнати, в когось до будинку з фонтаном… Але кожен був змушений подивитися на свій «клаптик» світу по-новому, звернути увагу на те, на що раніше ніколи б не звернув увагу, побачити у фонтані або у звичній квітці щось непересічне… Адже наче зник обрій наших мрій «а ось там…», і настало «тут і тепер». Когось спіткала самотність, когось – навпаки, надмірне або вимушене спілкування, яке було раніше в режимі зручного дистанціювання… Тут в кожного своя історія, але у більшості карта соціальних зв’язків змінилась.

Популярними у соцмережах стали медитативні ретрити, як практики самозаглиблення з метою винайдення внутрішнього ресурсу для подальшого існування. Вони мають витоки у практиках суфізму та дзен-буддизму, у культурних традиціях затвірництва і відлюдництва. Сьогодні медитативні ретрити набувають актуальності не лише у зв’язку з карантином, вони актуалізувалися набагато раніше, з настанням цифрової доби, коли життя людини стає надто складним у підтриманні різних форматів реальності, коли виникла потреба в його уповільненні та самозаглибленні.

Повернемось до картини «Маса». На перший погляд, вона не має відношення ні до ретриту, ні до ескапізму. Однак наше перебування серед людей не означає, що ми присутні і що ми не освоїли підсвідомо якусь ескапістську стратегію. Чи не буває так, що наодинці з собою ми набуваємо досвіду присутності, а перебування серед людей та гіперактивна комунікація, навпаки, є втечею?

Згадаймо, що спроба розуміння людини у контексті масової культури з’явилася не сьогодні. Ще у 1930 році у відомого філософа Х. Ортеги-і-Гассета у книзі «Бунт мас» виникає поняття «людина маси». Як критик культури іспанський філософ наділяє цю людину багатьма негативними ознаками, що й не дивно! Людина маси втрачає головне – сприймання цілого. Для неї характерними є специфічне «стадне» почуття, спрощення, уніфікація, стандартизація. Проте маса не просто існує в своїй обмеженій самодостатності, а агресивно культивує право на посередність. На відміну від натовпу маса має певну ідеологічну активність! А головне, – для людини маси є неприйнятною інакшість. Людина-маса – це приречення. Навіть, якщо нікого не буде поряд – людина-маса все-одно не зміниться. Там, де маса, внутрішня потреба у самопізнанні навряд чи буде задоволена. А чи буде взагалі така потреба? А що думаєте Ви?

Які асоціації і думки викликає у вас робота художника?

 

В кого є бажання тему ескапізму розглянути більш глибше й ближче до ваших реалій життя, якщо Ви задали собі питання «А від чого втікаю власне Я?», можна спробувати з цим розібратися зі мною на онлайн-зустрічі (31 липня, 1 серпня о 17.00). Запрошую в ZOOM або Скайп (Оксана Пушонкова). Повідомлення з заявкою залишайте в Месенджері. З цієї теми на Вас чекає індивідуальна практика. Приходьте самі, разом з друзями. Дізнаєтеся більше!

(Куратор: Оксана Пушонкова)

 Масса._Шеп.2020o

О. Шепенькова «Маса» із власної колекції майстра.

 

 

 

 

 

 

Архів подій музею: