З нагоди 159-річниці перепоховання Тараса Шевченка Черкаський обласний художній музей презентує онлайн-виставку «Лауреати Національної премії України імені Т. Шевченка» з творів фондової колекції.
Тарас Шевченко – потужний творець, сакральна сила якого завжди впливала на українську художню культуру. Шевченкіана надихає поетів, музикантів, художників. Авторські рефлексії на Шевченкову тематику спостерігаємо у творах майже кожного українського живописця. Пророча сила Кобзаря спонукає майстрів не лише до образно-асоціативних трансформацій у межах творчих майстерень, а й до чуттєво-емоційних переживань та імпресій. Подорожуючи кобзаревими стежками, можна зануритись у його світ, зрозуміти філософію життя, відчути свободу.
У колекції Черкаського обласного художнього музею зберігається майже 200 художніх творів 35-ти лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка. Це живописні полотна, графічні аркуші, скульптури та вироби декоративно-ужиткового мистецтва.
Почесне місце в колекції займають живописні твори класиків українського образотворчого мистецтва, що представлені пейзажним жанром: М. П. Глущенко, Ф. З Захаров, К. Д. Трохименко, С. Ф. Шишко; портретом: В. І. Зарецький, Т. Н. Яблонська, натюрмортом: М. А. Максименко та інші.
Серед графічних творів – це аркуші М. Г. Дерегуса, В. І. Касіяна, О. І. Івахненка, В. І. Лопати. У них, як правило, інтерпретовано поетичні рядки Тараса.
Серед скульптурних творів варто виділити роботи В. Н. Борисенка, І. М. Гончара, В. І. Зноби, Г. Н. Кальченко. Серед робіт декоративно-ужиткового мистецтва – твори М. Є Китриша, В. О. Омеляненка, М. І. Озерного, Л. С. Товстухи.
Шевченківським лауреатом став і знаний черкаський митець, народний художник України Данило Нарбут. А ще одним лауреатом є Микола Бабак, який був нагороджений за книгу, що присвячена народній іконі Середньої Наддніпрянщини.
У музейній колекції серед творів Шевченківських лауреатів найчисельнішою є збірка робіт Д. Г. Нарбута, яка налічує 43 твори сценографії, живопису та графіки. Останні 33 роки художник жив і працював у Черкасах. Саме тут, на Шевченківській землі, остаточно сформувалась його самобутня влучна мова, витоки якої можна шукати у героїчному епосі, народних піснях, козацьких думах й безпосередньо у слові Шевченка, палким прихильником якого був сам Данило Нарбут.
Минають роки, століття, але зміст Шевченкового слова ще більше актуалізується і для кожного з поколінь набуває свого особливого значення. Можливо тому, що воно як і соціальна позиція та творча спадщина Т. Г. Шевченка, освячено любовʼю до України, до її народу. Саме ці якості знайшли своє відображення у творчості лауреатів Національної премії України імені Т. Шевченка.
https://www.facebook.com/watch/?v=887929094953005
Касіян В. І. «Шевченко з казахським хлопчиком»
Якутович Г. В. ілюстрація до повісті М. Гоголя «Вій»
Нарбут Д. Г. «Вибори кошового»
Нарбут Д. Г. «Пристань на Дніпрі (Старі Черкаси)»
Глущенко М. П. «Вулиці в Гурзуфі»
Гончар І. М. «Портрет Івана Гонти»
Кальченко Г. Н. «Барельєф С. Гулака-Артемовського»