Колекція ізраїльських художників у зібранні Черкаського обласного художнього музею

Сьогодні із вдячністю згадуємо події вересня 2016 року, коли у Черкаському обласному художньому музеї проходила виставка сучасних художників із Ізраїля «Пейзаж святої землі». Вона відбулася у контексті Міжнародного благодійного проєкту «Ізраїль – Україні», що передбачав не лише знайомство з мистецтвом Ізраїлю, але й діалог культур. Це яскрава ілюстрація того, як мистецтво об’єднує світ, точніше, «обіймає» його, створюючи «духовну броню».

Результатом проєкту став подарунок Об’єднанням професійних художників Ізраїлю 32 своїх творів Черкаському обласному художньому музею до 25-річчя з дня його створення.

Біографії багатьох художників пов’язані з колишнім СРСР та безпосередньо з Україною. На ґрунті ізраїльської культури їхня творчість набула нового звучання. Серед подарованих робіт є картини митців, які отримали визнання уже в Ізраїлі та на численних виставках за кордоном.

Авторами проєкту «Ізраїль – Україні» були Галина Подольська, мистецтвознавець, письменниця, доктор філологічних наук, організатор виставки з ізраїльської сторони, з української – Наталія Цимбал, кандидат філологічних наук, доцент, директор україно-ізраїльського центру освіти, науки і культури. Активно підтримував проєкт Григорій Подольський, доктор медицини, публіцист, завідувач відділенням Єрусалимського Центру психічного здоров’я «Итаним – Кфар Шауль».

Художній образ країни складається через пізнання історії, сприйняття традицій, естетичне відтворення національного колориту. Усе це втілено ізраїльськими художниками в різних техніках та індивідуальній стилістиці. Передані роботи – це живопис і графіка. Більшість картин – це пейзажі, написані з натури, у них присутні мотиви, характерні не лише для природи Ізраїлю, але й для української природи, тому колекція містить в собі потужну об’єднуючу ідею.

Сюжети полотен навіяні біблійними мотивами, єврейськими традиціями, сюжетами Тори, враженнями від краси і гармонії ізраїльської природи. У роботі Маргарити Левін змальовано образ землі, що «тече молоком і медом» – так говорять про землю неймовірного достатку обіцяну Богом для Свого вибраного народу, цю ж тему розкриває й Анна Зарницька. Заворожує живе золото полів Арсенія Годіна; води ріки Лахіш у картині Анатолія Метли; Борис Гейман теж не залишився байдужим до тихих пасторальних видів цієї річки. Широко представлений рослинний світ: квітучий мигдаль у роботі Бориса Котляра; розкидисті дерева олив, ніби змальовані у давньому оливковому гаю Анатолія Баратинського; стрункі пальми на розпечених кам’яних вулицях приморської Яффи Андріана Жудро; апельсинове дерево Нахума Ільяшимова; дозріваючі плоди на гілках яблуневого саду Макса Стучевського; древній п’ятисотрічний священний дуб Авраама з роботи Шауля Космана. Творчість Йосипа Капеляна представлена сучасними графічними роботами у техніці монотипії.

Друга частина колекції ізраїльських художників пов’язана з містами та святинями, що знаходяться на їхній території. Метафора Єрусалиму як духовної столиці світу глибока, святе місто як художній образ невичерпний. Ми бачимо арки старого Єрусалиму у роботах Германа Непомнящого, Анатолія Метли; золоті маківки Храму Марії Магдалини у Гефсиманії Григорія Фірера; сюжет зі Старого Заповіту про колодязь Авраама Анатолія Фінкеля; гірську частину древньої Іудеї у роботі Іллі Хініча «Ейн-Карем»; живописні гірські масиви пензля Аркадія Лівшиця, засніжені вершини найвищої гори Ізраїля Хермон у акварелі Анатолія Метли. Цю ж вершину ми бачимо, спускаючись разом з Вадимом Макаровим вузькою вуличкою священного міста Цфат. Аркадій Острицький дає нам можливість зазирнути спекотним літнім днем у тихий куточок старого Єрусалиму або мчати вмитою дощем вечірньою вулицею старовинного району Яффи Наве-Цедек – відомого культурного центра Тель-Авіву; в тіні дерев парку Елішева у роботі Любові Мінкович споглядаємо, як зростає сучасне портове місто Ашдод. А чи знаєте ви, хто такі Талмідім? Це віддані учні раввина, ревні до знань, мудрості і етичної поведінки, зображені у роботі Віктора Бріндача.

Образ Ізраїлю глибоко проникає в душі й серця глядачів, ми поринаємо у єврейський світ через створені митцями візуальні образи. У цьому і полягає суть колекції ізраїльських художників.

Онлайн-виставу можете переглянути у нас на сторінці у Facebook.

6 Лівшиц А. Вид у горах Ж-1378

Лівшиц А., «Вид у горах»