ЗНІМИ РОЖЕВІ ОКУЛЯРИ

соціально-мистецький проект
до Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги

11 жовтня 2017 року напередодні Всесвітнього дня паліативної та хоспісної допомоги Черкаський обласний художній музеї у співпраці з Громадською організацією «Українська творча спілка «Три крапки» та Благодійним фондом «Лицем до лиця» презентували соціально-мистецький проект «Зніми рожеві окуляри».

На презентації проекту обговорювалися проблеми надання паліативної та хоспісної допомоги у європейських країнах, в Україні та на Черкащині зокрема. З цього приводу виступили:
Брацюнь Леся Петрівна – радник міністра МОЗ України з паліативної та хоспісної допомоги;
Дума Валерій Дмитрович – заступник головного лікаря з організаційно-методичної роботи КЗ «Черкаський обласний онкологічний диспансер» ЧОР;
Псюрник Сергій Валерійович – голова Благодійного фонду «Лицем до лиця».
Від навчальних закладів міста виступили Бразалій Людмила Павлівна (Черкаська медична академія), Пушанкова Оксана Анатоліївна (ЧНУ ім. Б. Хмельницького) та Музиченко Валентина Миколаївна (Черкаський державний бізнес-коледж).

ХХІ ст. – час інноваційних технологій, але людство й досі не в силах подолати низку невиліковних хвороб. Чи часто ми замислюємося над тим, що саме зараз комусь може бути дуже боляче? У 2017 році розгорнуто широку інформаційну кампанію «Знімай рожеві окуляри»: проблеми надання паліативної допомоги в Україні». Це звернення до лікарів, управлінців і громадськості із закликом зняти «рожеві окуляри» і дивитися правді в очі, бо власне з цього починається вирішення проблеми.

Паліативна допомога дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів та їхніх родин, котрі зіткнулися із проблемою невиліковного захворювання та обмеження терміну життя. В поняття паліативної допомоги входять медична, соціальна, психологічна та духовна складові. Паліативна та хоспісна допомога покликані полегшити біль та інші симптоми невиліковної хвороби, надати підтримку, яка допомагає вести максимально гідне життя, систему підтримки близьких пацієнта під час його хвороби, а також у період тяжкої втрати. Згідно із ЗУ «Про внесення змін до Основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги» паліативна допомога надається безоплатно. У Черкасах паліативна допомога надається у спеціалізованому відділенні Другої міської лікарні. Також у 2017 році на базі Черкаського обласного онкологічного диспансеру відкрито обласне відділення паліативної та хоспісної допомоги, розраховане на п’ятдесят ліжок. Планується, що повною мірою відділення почне діяти з наступного 2018 року.

Громадська організація «Українська творча спілка «Три крапки» з 2012 року є ініціатором та активним учасником проектів, спрямованих на реалізацію програм, пов’язаних із паліативною та хоспісною допомогою, зокрема її удосконаленням у Черкаській області. У 2017 році громадська організація продовжує свою кампанію у наданні розголосу даної проблеми та залучає до проекту творчу молодь. З метою активізації візуально-інформаційного поля студенти створили серію плакатів з меседжем «Зніми рожеві окуляри!», а учні загальноосвітніх шкіл та шкіл естетичного виховання області створили малюнки для книжки з однойменною назвою. Участь у проекті взяли представники Міжнародного Фонду «Відродження», владних структур міста та області, керівники медичних закладів, викладачі та студенти Черкаської медичної академії та Черкаського державного бізнес-коледжу, викладачі та учні дитячих художніх шкіл області, Арт-студія «Глорія», Благодійний Фонд «Лицем до лиця», ГО «Українська творча спілка «Три крапки», науковці Черкаського обласного художнього музею.
Соціально-мистецький проект «Зніми рожеві окуляри» організовано та реалізовано завдяки програмній ініціативі МФ «Відродження» «Громадське здоров’я», конкурсу «Підтримка ініціатив громадських організацій» до Всесвітнього дня паліативної допомоги.


Архів подій музею: