За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану

З нагоди третьої річниці Майдану та з метою вшанування пам’яті загиблих Героїв Небесної Сотні 27 січня 2017 року у Черкаському обласному художньому музеї (Комунальна установа Черкаської обласної ради) стартував соціально-мистецький проект «За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану». Лейтмотив проекту – споконвічна боротьба українського народу за незалежність та громадянські права.

Автор ідеї та керівник проекту – Олег Островський.

Значення і велич історичних подій визначаються з часом. Три роки – невеликий строк для розуміння та осмислення подій, які увійшли в історію України як Революція Гідності. Майдан став потужним поштовхом до вибуху ідей національної свободи, потягу до волі й незалежності. Він відродив забуті у пам’яті символи та образи тих культурних й історичних цінностей, на яких ґрунтувалася українська державність впродовж століть. Саме ці символи (гімн, прапор, козацькі звичаї в організації майдану, ідеї єдності та братерства) є невід’ємними атрибутами Революції Гідності. Візуальними образами боротьби українського народу ХХІ століття також стали барикади, запалені шини та згуртований люд. На Майдані з’явилися нові Герої української нації, імена яких навіки закарбувала народна пам’ять.

Соціально-мистецький проект «За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану» має три складові:

  1. Фотовиставка.

На виставці представлено фото- та відеоматеріали хроніки подій на Майдані, зроблені безпосередньо учасниками цих подій, у тому числі С. Вінярським, починаючи з мирного протесту на Майдані Незалежності і закінчуючи розстрілами на вул. Університетській. Ключовою віссю фотопроекту є презентація портретів Героїв Небесної Сотні.

  1. Банерна та інсталяційна частина.

Фотопроект доповнюють інсталяції з артефактів Майдану (каски, шини, щити, елементи барикад) та музичний супровід, що у своїй сумі підсилюють загальне емоційне навантаження. До фотопрезентації  додано виставку постерів «Люди Свободи: гаранти незалежності», представлену Українським інститутом національної пам’яті спільно з Галузевим державним архівом Служби безпеки України та Центром досліджень визвольного руху.

  1. Художня виставка.

Експозицію формують твори Заслужених художників України: М. Теліженка, О. Теліженко, В. Олексенка, В. Сірого, а також М. Гладька, Р. і О. Кравчуки, В. Міловіцької, Т. Черевань, А. Арутюняна, О. Канібор та ін., присвячені подіям на Майдані.

Центральним сюжетом виставки є демонстрація шести портретів загиблих Героїв з Черкащини: Максим Горошишин (с. Грушківка, Кам’янський район), Юрій Паращук (м. Тальне), Юрій Пасхалін (с. Носачів, Смілянський район), Андрій Саєнко (м. Сміла), Віктор Чернець (с. Подібна, Маньківський район), Віталій Смоленський (с. Фурманівка, Уманський район).

У загальну канву входить спеціальний проект Народного художника України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка Миколи Бабака (м. Черкаси) та Народного художника України, лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка Євгена Матвєєва (м. Київ) – «Жертвопринесення». Даний проект заснований на подіях Української революції Гідності протягом листопада 2013 – лютого 2014, що супроводжувалися широкими громадськими протестами проти тодішньої влади через відчайдушні прагнення здобуття загальнолюдських цінностей.

На урочистій частині були присутніми начальник Управління культури та взаємозв’язків з громадськістю ЧОДА Олег Островський, міський голова Анатолій Бондаренко, учасники Майдану та члени родин загиблих Героїв з Черкащини, Заслужений артист України, кобзар Тарас Силенко, Заслужений діяч мистецтв України, бард Володимир Гонський, духовенство, черкаські художники, та містяни.

Соціально-мистецьким проектом «За Волю, за кращу Долю… Третя річниця Майдану» розпочато цикл заходів, присвячених історії Української революції 1917 – 1921 років у боротьбі за державність, свободу та краще майбутнє.


Архів подій музею: