День закінчення Другої світової війни

Друга світова війна… Вона стала наймасштабнішою трагедією людства у ХХ столітті, адже на території 40 країн точились кровопролитні бої. Усього учасниками цієї війни стала 61 світова держава.

Сучасні українці знають про цю війну з підручників історії та спогадів її колишніх учасників. За сухими історичними фактами та страшною статистикою криються мужність і героїзм визволителів, мільйони понівечених людських доль, невгамовний біль солдатських вдів та сиріт.

2 вересня 2020 року минає 75 років з дня завершення Другої світової війни, тому сьогодні ми знову і знову пригадуємо події тих воєнних років і віддаємо шану мільйонам загиблих.

Почалася Друга світова війна 1 вересня 1939 року нападом нацистської Німеччини на Польщу. Того самого дня у горнилі війни опинилась територія сучасної Західної України, що на той час перебувала у складі Польщі. Бомбардувань зазнало місто Львів та інші населенні пункти. До Війська Польського було мобілізовано 120 тисяч етнічних.

22 червня 1941 року війська ІІІ Рейху перетнули державний кордон СРСР. На усій території УРСР почалися запеклі бої, але вже станом на кінець року Україна була окупована ворогом.

Для України Друга світова війна – національна трагедія, під час якої українці, позбавлені власної державності, змушені були воювати за чужі інтереси і вбивати інших українців. За Україну воювали дві тоталітарні системи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя. Кожна сторона протистояння на українських землях намагалася продемонструвати свою прихильність до українства, але єдиним справді українським суб’єктом у роки війни був визвольний рух – Українська повстанська армія.

Україна зазнала надзвичайні втрати внаслідок війни. Під час бойових дій та в полоні загинуло 2,8 млн українських військових і підпільників, 5,2 млн цивільного населення загинуло через окупаційний терор та голод у тилу. Внаслідок бойових дій постраждало понад 700 міст та містечок, 28 тисяч сіл.

Україна була визволена від нацистських загарбників 28 жовтня 1944 року, а 8 травня 1945 року підписання Акту беззастережної капітуляції Німеччини засвідчило світову перемогу над нацизмом, але до завершення війни залишалось ще 4 місяці.

Друга світова війна остаточно завершилася 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії. Підписання історичного документа відбулось на борту американського лінкора «Міссурі» у Токійській затоці. Від Японії акт про капітуляцію підписали міністр закордонних справ Мамору Сігеміцу і начальник Генштабу Есідзіро Умедзу. Від союзних держав акт підписав спочатку верховний командувач союзних держав генерал армії США Дуглас Макартур , а потім інші представники, зокрема, адмірал Честер Німіц – від США, Брюс Фрезер – від Великої Британії, генерал-лейтенант Кузьма Миколайович Деревʼянко – від СРСР.

На жаль, людство не завжди усвідомлює уроки історії і протягом останніх 75 років у світі спалахнула не одна війна. У 2014 році мирне життя на Сході України знову перекреслила ворожа агресія. Страшні реалії війни стали життям для тисяч військових та цивільного населення. Тому нині, як багато років тому, мир та спокій усвідомлюються українцями як найвищі цінності.

А про далекі події Другої світової війни нам завжди будуть нагадувати пожовклі світлини, братські могили та меморіальні комплекси.

Тулін Б.Л. Перемога ГР-824

Тулін Б «Перемога» (із серії «Київ дитинства мого»)

Архів подій музею: