ДАНИЛО ГЕОРГІЙОВИЧ НАРБУТ: 100 РОКІВ

Народний художник України, лауреат Національної премії України імені Т.Г. Шевченка, син видатного художника-графіка Георгія Нарбута, почесний громадянин Черкас.

З нагоди відзначення 100-річчя від Дня народження Данила Нарбута, Черкаський обласний художній музей розпочав святкові урочистості з відкриття виставок учнівських робіт Черкаської дитячої художньої школи ім. Д. Нарбута (15 січня) та Черкаської Art-студії «Глорія» – «Квіти для Данила Нарбута» (19 січня). За сприяння Черкаської міської ради і Департаменту освіти та гуманітарної політики презентовано каталог кращих дитячих робіт.
Головною подією вшанування пам’яті видатного митця стало урочисте відкриття виставки творів Данила Нарбута (20 січня) за участю камерного хору «Канон», Капелли бандуристів та заслуженої артистки України Наталії Мамалиги. На виставці були присутні високопосадовці міста й області, черкаські художники та внучка Данила Нарбута – Леся Георгіївна Нарбут.

Протягом ювілейного 2016 року художній музей підготував для своїх відвідувачів цикл лекцій, тематичних екскурсій та квестів про творчість Данила Нарбута.

Данило Георгійович Нарбут (22 (9) січня 1916 – 3 березня 1998) – провідний майстр сценографії. Він оформив близько 250 вистав в різних театрах України, з них п’ята частина – на черкаській сцені. Саме черкаський період творчості Данила Нарбута є найбільш плідним і яскравим у біографії художника. Ідея театру й особисте бачення сцени – головна риса його творчості. Він привніс до черкаського театру високу національну образотворчу ідею.
Данило Нарбут – талановитий майстер театрального костюма. Костюм за ескізами художника не лише відтворює епоху, побут, він покликаний розкрити і внутрішній світ героїв вистави. Митець прекрасно знав історію костюма, його етнографічні особливості, умів виразно і принципово точно використати це на сцені.
У творчому доробку художника – оформлення сценічних творів вітчизняної і зарубіжної класики, сучасних драматургів. Грамотами Міністерства культури УРСР були відзначені декорації Д.Нарбута до вистав «На світанку», «У неділю рано зілля копала», «Сорочинський ярмарок», «Лють», «Люди, яких я бачив», «Тарас Шевченко», «Генерал Ватутін».
Самобутня творчість Данила Нарбута зросла на українському грунті: її витоки знаходимо в героїчному епосі, в народних піснях і баладах, в козацьких думах, в легендарному образі козака Мамая.
Своїм нащадкам митець залишив роботи, присвячені історії Київської Русі, життю волелюбного козацтва, природі України, полотна на теми українських свят і обрядів, народного побуту та історичних героїв.
Його картини розкривають самобутність та велич Київської Русі. На полотнах «Облога міста Родень монголо-татарською навалою», «Звенигород», «Іду на ви», «Тут жили росичі», «Пристань на Дніпрі», «Старі Черкаси» передана історія в художніх образах з найдавніших часів.
Картини Д. Нарбута з народознавчо-етнографічної тематики демонструють знання автора давньої міфології, демонології, обрядів і звичаїв. До таких робіт відносяться полотна «Колядки», «Щедрий вечір», «Скоморохи». Бережливе ставлення до рідної землі, до багатовікової історії представлене у триптихах «Затоплена слава» і «Совість».
Портретна галерея українських гетьманів і полковників – помітний малярський вклад Нарбута у відроджувану історію українського народу. Дух запорізької вольниці досить цікаво і своєрідно передається Нарбутом в картині «Вибори кошового».
Остання серія його робіт – «Квіти України» – вдало поєднує символіку образів, утверджує перемогу добра на Землі, що є головним лейтмотивом творчих надбань художника.


Архів подій музею: