Григорій Степанович Турчак (1890 – 1967)

У 2020 році виповнилося 130 років від Дня народження відомого на західних теренах Черкащини художника і педагога Григорія Степановича Турчака (1890 – 1967).

Глибоко шанований за життя своїми земляками, останніми роками він був дещо призабутий. Попри те, що чимало його робіт – переважно пейзажі – є у фондах Черкаського обласного художнього музею, багатьох приватних колекцій.

Григорій Турчак (1890-1967) народився в с. Плоске на Полтавщині. У 20-річному віці познайомився з російським художником-передвижником Григорієм Мясоєдовим, який працював у селі над етюдами. Турчак, супроводжуючи і спілкуючись з художником, спробував і сам малювати. Мясоєдов помітив його здібність і допоміг вступити до Петербурзької академії мистецтв. Григорій Турчак успішно провчився в академії два роки. Під час навчання закохався у красиву випускницю Зінаїду жіночих курсів Смольного інституту шляхетних дівчат Санкт-Петербурга. Заможні батьки не дали згоди на шлюб, і Григорій вирішив залишити навчання і таємно вивіз наречену в Україну, до Умані. Григорій Турчак по приїзду спочатку викладав географію. Трохи пізніше почав керувати студією образотворчого мистецтва у Педтехнікумі, де працював до війни. Після війни працював у Христинівській залізничній школі, викладав географію, малювання.

Григорій Турчак присвячував живопису весь свій вільний час. У збірці нашого музею нараховується понад 60 робіт художника, виконаних на картоні олійними фарбами або в поєднанні олії з гуашшю. Твори Турчака відзначаються простотою та різноманітністю мотивів: зображення річок, ставків, тихої заводі, мотиви дороги, одинокого дерева. У роботах домінують пастельні кольори. Художник виявився тонким ліриком у зображенні тихої краси рідних місць. Він любив виходити на пленер і передав цю любов своїм учням. Разом з ними він часто писав етюди на околицях Умані. Він був хорошим вчителем, багато хто із його учнів стали талановитими художниками та архітекторами. Серед них Народний художник Молдавської РСР К. Лодзейський, Заслужений художник України Ю. Іщенко, архітектор Смілянського району С. Коваль, архітектор Христинівського району С. Янов.

Запрошуємо всіх охочих переглянути роботи Григорія Турчака у постійній експозиції Черкаського художнього музею.

Турчак Г.С. Дорога. Стежина до ставу Ж-683

«Стежина до ставу»