Григорій Сковорода Івана Петровича Кавалерідзе

Знаковою для української культури стала постать скульптора, кінорежисера та драматурга Івана Кавалерідзе (1887-1978). У його творчості поєднались вітчизняний реалізм та європейський модернізм. Сам скульптор стверджував, що закони у мистецтва одні: добро – зло, чорне – біле, світло – тінь, от тільки методи різні, але це вже справа техніки, головне ж – думка, почуття. Власні ж думки і почуття Іван Кавалерідзе залишив нащадкам закарбованими у скульптурах.

У доробку Івана Кавалерідзе – твори, присвячені відомим діячам української історії та культури. Надзвичайно цікавила та надихала скульптора постать українського просвітителя, філософа й поета Григорія Сковороди (1722-1794) – одного з найвідоміших діячів української культури минулого. Широковідомі філософські трактати цього мислителя, що розкривають питання людського буття, актуальні й нині.

Одним із перших скульптурних зображень Григорія Сковороди, виконаних Іваном Кавалерідзе, стає пам’ятник у місті Лохвиця. У цій роботі, датованій 1922 роком, скульптор органічно поєднує історичність, психологізм, життєвість і театральність. Скульптура являє собою фігуру Сковороди у повний зріст. Філософ немов ось-ось вирушить у мандри. Він зображений з дорожньою сумкою, книжкою та сопілкою.

Починаючи з 1944 року Іван Кавалерідзе створює близько 10 варіацій скульптур та рельєфних портретів відомого українського мислителя, в яких прослідковуються певні зміни у поданні його образу: вираз обличчя набуває врівноваженості та спокою, погляд не такий жвавий.

Один із пам’ятників Григорію Сковороді, створений скульптором, прикрашає Контрактову площу у Києві. Ця робота Івана Кавалерідзе, на думку головного спеціаліста відділу використання інформації документів Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України Дмитра Нестерчука, є підсумком багатогранної творчої діяльності митця. Цікавий факт: Іван Кавалерідзе зробив 7 варіантів (фігура, погруддя, голова) для цього пам’ятника, які згодом стали окремими скульптурами. Один із перших варіантів нині зберігається у Музеї-майстерні Івана Кавалерідзе у Києві. У цьому творі Григорій Сковорода зображений у більш природній, не вимушеній позі. Митець шукає найвдаліше художнє вирішення, тому вдається до змін певних деталей: були варіанти зображення босоніж та навпаки у плетеному взутті, з книгою в руках або з книгою у торбинці за спиною. Один з останніх варіантів пам’ятника взагалі виявився невдалим, оскільки виготовляючи бронзову фігуру, майстри припустилися помилки у її пропорціях.

І все ж таки гідна версія була створена і у 1977 році відбулось відкриття памʼятника Григорію Сковороді на Контрактовій площі. Скульптор зображує філософа в образі мандрівника, що прийшов здалека. Постать його струнка й аскетична. Над цим пам’ятником, що сягає 5 метрів та постаментом у 0,4 м, Іван Кавалерідзе працював спільно з архітектором Василем Гнєздиловим.

У Черкаському обласному художньому музеї представлене гіпсове погруддя одного з семи варіантів пам’ятника. Цей твір Івана Кавалерідзе, датований 1972 роком, являє собою класичне зображення філософа: худорляве обличчя, гострий видовжений ніс та чіткі риси брів. В образі Григорія Сковороди автором втілені кращі людські риси – щирість, впевненість, духовна сила.