Відкриття виставки харківських монументалістів «Автопортрет з яблуком»

13 лютого 2020 року в Черкаському обласному художньому музеї відбулася презентація робіт харківських монументалістів «Автопортрет з яблуком».

Образ яблука пов’язав червоною ниткою кругообіг людського буття від біблійної ідилії в Едемі, гріхопадіння та вигнання з Раю до прагнення знов увійти до Райської обителі. Упродовж століть цей символ у різних сюжетах і втіленнях, таких, як «Адам та Єва», «Мадонна з немовлям», «Оголена з яблуком», «Дівчинка з фруктом» і численних автопортретах надихав мистців на пошуки відповіді про суть цього міфу, сенс земного шляху, взаємини чоловічого й жіночого, дослідження жіночої природи та ґендеру. Яблуко уособлювало коло життя, його спокуси та розчарування, тонку межу між дозволеним і забороненим, філософію людини та людства. В автопортретах мистців мотив з яблуком розкривав тему вічності та швидкоплинності, а також особистий екзистенційний досвід. Як відгукується цей стародавній сюжет у людській свідомості та творчості наших сучасників?

          Відповідь на це питання бачимо у виставці харківських мисткинь, адже всі учасниці проекту — жінки. Виставка демонструє галерею автопортретів двадцяти чотирьох мисткинь, створених спеціально для цього проекту впродовж 2018 року. Цей проект-дослідження приведе нас від індивідуальних творчих самопрезентацій до колективного портрета сучасної Єви з численними таємницями її духовного, емоційного та соціального життя. Настав час збирати яблука…

          Усі учасники виставкового проекту є вихованками кафедри монументального живопису Харківської державної академії дизайну і мистецтв та випускницями Академії різних років, починаючи з 2001 до 2019 рр. Життя та творча доля розкидала їх по різних містах України та світу, аж до Канади та Сполучених Штатів Америки. Виставка знов об’єднала різні генерації харківських монументалістів навколо своєї альма-матер у сучасному кураторському проекті.

          Проект має формат пересувної художньої виставки, яку побачать у різних містах України. Восени 2019 року відбулася прем’єрна презентація проекту у Харківській державній академії дизайну і мистецтв, після чого його приймав Київ у виставковій залі Національної академії мистецтв України. Цього року виставка стартує у залах Черкаського художнього музею і далі рухається до Львова та інших міст.

Автор проекту: Євген Котляр (ідея, куратор, автор текстів) eugeny.kotlyar@gmail.com

          Дизайнер проекту: Надія Величко

       Проект здійснюється за сприянням Східного регіонального науково-мистецького центру Національної академії мистецтв України та Харківської державної академії дизайну і мистецтв.

       Проект здійснено за підтримки компанії СS Ltd. Компанія CS є найбільшим постачальником ІТ-рішень, високотехнологічного обладнання та послуг для фінансових компаній.

Новим та цікавим у виставці було використання в більшості роботах доповненої реальності.

       Виставка діє до 13 березня 2020 року.

IMG_0368 IMG_0378 IMG_0390 IMG_0393 IMG_0406 IMG_0408 IMG_0425 IMG_0432 IMG_0437 IMG_0445 IMG_0457 IMG_0467 IMG_0470 IMG_0484 IMG_0499

Архів подій музею: