Виставка художніх творів, присвячена 75-роковинам депортації кримських татар та інших народів Криму (18.05.1944) з фондової колекції музею

Черкаський обласний художній музей презентував виставку робіт з фондової колекції музею.

Ця виставка присвячена 75-роковинам депортації кримських татар та інших народів Криму.
В експозиції відзначаємо полотна народного художника України Валентина Бернадського, заслуженого художника України Володимира Куца, заслуженого діяча мистецтв України Михайла Тодорова, а також талановитих митців Олександра Євтушка, Миколи Кириленка та Ольги Шалабаєвої.

Живописні та графічні пейзажі відображають рідні та водночас такі далекі місцини Криму, які 75 років тому відібрали у кримчан.1944 рік огортає чорною стрічкою ще одну важку сторінку в історії нашої країни. Та стрічка тягнеться ще десятки років після одних з найбільш моторошних трьох днів на пам’яті кримськотатарського народу – 18–20 травня 1944 року.

Згідно з Постановою Державного комітету оборони СРСР (ДКО) від 11 травня 1944 «Про кримських татар» з 18 травня з Кримського півострова було вивезено близько 200 тисяч осіб – це понад 70 залізничних ешелонів, вилучено понад 80 тисяч будинків, більше 34 тисяч присадибних ділянок, близько 500 тисяч голів худоби, всі запаси продовольства, ліквідація та зупинка діяльності сотень та тисяч бібліотек, шкіл та клубів. Для перевезення кримських татар до північного Приуралля та Середньої Азії було зігнано з різних кутків СРСР більше 30 тисяч військових. Тільки за три тижні тяжкої дороги в глухих душних вагонах для перевезення худоби та військовополонених, без нормальної їжі, а подекуди і взагалі без неї; без води – не тільки кип’яченої, але й звичайної, в диких умовах антисанітарії померло до 8000 осіб. А за перші півтора року депортації померло 46,2% кримських татар.

Окрім кримськотатарського народу масово вивозили й представників інших національностей. Кримські «етнічні чистки» почались ще з 1941 року, а саме німецького населення, яке насильно вивозили до Ставропольського краю. В наступні роки почали виселяти італійців, греків, турків, вірмен, болгар. З загальної кількості переселенців з 1944 року і на 2008 рік померло: чеченців, інгушів, карачаївців, балкарців – 23,7%, кримських татар, болгар, греків, вірмен – 19,6%, калмиків – 17,4%, турків, курдів, хемшилів – 14,6%. Всі ці тисячі життів були забрані через звинувачення, які були висунуті кримськотатарському народові, – зрадництво батьківщини, спільництво з німецько-фашистськими окупантами і іншими антирадянських елементами.

Виставка діє протягом місяця.

Євтушок О.В. Балаклава Ж-1198

Архів подій музею: