Виставка творів народного художника України Георгія Якутовича (1930-2000) до 90-річчя від Дня народження з фондової колекції музею

11 лютого 2020 року в Черкаському обласному художньому музеї презентували виставку творів народного художника України Георгія Якутовича до 90-річчя від Дня народження.

В історії українського мистецтва велика рідкість художники, творчість яких означає злам старого мислення й народження принципово нової художньої системи. Серед небагатьох ім’я Георгія В’ячеславовича Якутовича — народного художника України, лауреата Національної премії ім. Т.Шевченка, професора Української академії мистецтв, майстра графіки.

Створене Георгієм Якутовичем мистецтво є вільним проявом розкутої творчої волі безкомпромісної людини й водночас результат самовідданої роботи особистості яскравої, артистичної, складної, цілісної.

Народився митець 14 лютого 1930 року в родині військового в Києві. Фахову освіту здобу на графічному факультеті Київського державного художнього інституту в майстерні Іларіона Плещинського. Також вчителем майбутнього художника був і фундатор української графіки, відомий майстер гравюри, Василь Касіян. Ще у студентські роки молодий  Георгій, закохався у зачарованих звірів Марії Примаченко, у поетику Карпат, зачитувався забороненими в 60-ті роки М.Грушевським, В.Винниченком, слухав «фольклорні балади» юних І.Драча, М.Вінграновського, Ліни Костенко. З допомогою мистецтва далекої Мексики, а точніше — через усвідомлення близькості живописної самобутності монументаліста Дієго Ривери наблизився до фольклору України, відкрив для себе творчість Георгія Нарбута, а далі школи «бойчукістів» і українські першоджерела, де знаходив аналоги синтезу нових ідей із формами народної творчості. Серйозною підставою для заглиблення у фольклор був для нього повсюдний інтерес до народної пісенно-поетичної культури, до інтерпретацій народної думи, пісні у творчості українських композиторів та поетів. Особливу увагу привертали до митця традиції епічного мислення. Тож відродження етнокультури багато чим зобов’язане енергійному талантові Г.Якутовича.

Послідовник Володимира Фаворського, ілюстратор М.Коцюбинського, І.Франка, В.Стефаника, М.Черемшини чоловік честі, який миттево реагував на нове й азартно захоплювався творчістю молодих, сподвижник С.Параджанова, друг І.Дзюби — Георгій Якутович став потужним каталізатором оновлення інтелектуального життя в Україні.

Георгій Якутович працював багатьма графічними техніками дерево- і лінориту та гравюри на металі, вдало поєднуючи реалізм з різними формальними спрощеннями, що притаманні графічним технікам, завдяки чому його графіки мають вигляд наскрізь сучасних, модерністичних творів. З насолодою ілюстрував художник вистави І.Кочерги «Ярослав Мудрий» і «Свіччине весілля». Навіть зобразив себе в образі князя Ярослава. Художник планетарного масштабу ілюстрував 20 книг. Його поетичний реалізм гравюр «Повість минулих літ» приніс  Срібну медаль у Лейпцигу. Згодом аристократ графіки удостоївся двічі Шевченківської премії.

Саме Георгій Якутович був художником-постановником легендарної стрічки «Тіні забутих предків» культового режисера Сергія Параджанова, пізніше мистецьким консультантом стрічок «Камінний хрест» ,»Гетьманські клейноди», оформлював фільм «Захар Беркут». У 2000 році (в останній рік життя), на 70-ліття графік-віртуоз Георгій Якутович мав свою першу персональну виставку.

Творчість Георгія Якутовича є безперечним здобутком українського мистецтва, і передусім графіки, як найбільш мобільного образотворчого напрямку, що й  робить зрозумілим той широкий інтерес, який постійно виявляє суспільство до його доробку.

Виставка діє до 23 лютого 2020 року.

Якутович Г.В. Іл. до Гоголя Вій ГР-1022

Архів подій музею: