Виставка львівської художниці Оксани Давидюк «ТОРЖЕСТВО ПРАВОСЛАВ’Я АБО ШЛЯХ ДОДОМУ»

 
 
 
26 червня 2019 року у Черкаському художньому музеї презентували виставку львівської художниці Оксани Давидюк «ТОРЖЕСТВО ПРАВОСЛАВ’Я АБО ШЛЯХ ДОДОМУ».
 
Живопис бере свій початок від архаїчних умовних сюжетних зображень, наскальних малюнків, розписів на камені, дереві, кістці та безпосередньо пов’язаний із становленням церковної іконографії. Повернення художників до першоджерел і використання у своїх роботах стародавніх символів та іконописних практик зумовлене постійним пошуком досконалих форм вираження себе й навколишнього світу. Саме у такому стилі поєднання символів і релігійної тематики працює львівська художниця Оксана Давидюк.
 
Мистецтво і християнська віра стали для пані Оксани тим ґрунтом, з якого виріс її живопис. Через свої роботи вона почала висловлювати захоплення світом як досконалим витвором Божого помислу.
 
З ранніх літ важливими сферами життя для неї були живопис та церква. Малювати пані Оксана почала ще з дитинства, а із здобуттям Україною незалежності її родина, в якій були і священики, отримала можливість вільно відвідувати церкву. Згодом дівчина навіть вступила на факультет теології Люблінського католицького університету, але навчання не завершила. У кінці 80-х років вона закінчила відділення художнього розпису Львівського училища прикладного мистецтва ім. І.Труша. Життя закинуло художницю до Казахстану, де вона створила два іконостаси в класичному візантійському стилі.
 
Художниця працює в притаманній для неї манері. Вона поєднує природу, створену за ідеальним Божим помислом, і всі аспекти національного українського орнаменту, в якому природна краса реальності трансформувалася нашими предками в абстрактну локанічну символіку. Таким чином пані Оксана використовує напрацьовані століттями композиційні вирішення рушника, верети, ікони. На думку художниці, горизонтальне членування сюжетів в одному творі відповідає логіці життя, де один період змінюється іншим. Поєднання пласких декоративних елементів з тривимірним зображенням створює оригінальний оптичний ефект, який наочно демонструє механізм перетворення пейзажу на орнамент і навпаки.
 
На виставці представлено близько 50 робіт, виконаних переважно на релігійну тематику. Художниця намагається показати Бога у всьому, показати велике чудо життя, цінність світу, створеного Богом, і цінність людини, створеної за образом і подобою Божою.
 
Одним із провідних циклів Оксани Давидюк, до якого вона постійно повертається, є «Пасхалія». Художницю заворожує мова української писанки, де зосереджено весь містичний досвід народу, його вірування, світовідчуття. Та й сама писанка є варіантом ікони, тільки без образів святих.
 
Оксана Давидюк уважна до дрібниць. В її полотнах немає зайвого і випадкового. Вона любить колір у всій його насиченості й різнобарв’ї. Живопис дає художниці поєднувати непоєднуване, вільно колажувати символи й образи. Через своє мистецтво Оксана Давидюк несе людям ідею краси навколишнього світу, його досконалості й неповторності.
 
Виставка діє до 27 липня 2019 року.
DSC_0458 DSC_0463 DSC_0485 DSC_0504 DSC_0524 DSC_0532 DSC_0585

Архів подій музею: