Виставка за мотивами творів Лесі Українки із фондової колекції музею

З нагоди 150 років від дня народження Лесі Українки у Черкаському художньому музеї експонується виставка робіт художників за мотивами її творів.

Літературна творчість Лесі Українки стали джерелом натхнення для багатьох українських митців. У представлених творах знаних українських художників, Василя Касіяна, Надії Лопухової, Марини Дерегус, Василя Перевальського, відображено світ поетичних образів та тонке розуміння природи речей самої письменниці.

25 лютого 1871 року в місті Новоград-Волинський народилася видатна українська поетеса, перекладачка, драматургиня, краса та гордість нації, духовний вождь української інтелігенції – Леся Українка (справжнє ім’я Лариса Косач). Вона походила з інтелігентної дворянської родини Косачів. У чотири роки навчилася читати, у п’ять – грати на роялі, у вісім – писала вірші, а в 12 років почала друкуватися в журналах.

Лесю Українку змалечку переслідували тяжкі хвороби, зокрема туберкульоз кісток. Вона терпіла невимовні страждання. З метою лікування подорожувала до Німеччини, Австро-Угорщини, Італії, Єгипту, Кавказу та Криму. Вона сумувала на чужині, втім це збагатило та розширило її світогляд.

Леся самостійно вивчила 11 мов, у тому числі латину та грецьку. Перекладала твори Гомера, Гюго, Байрона, Гейне, Шекспіра. Написала загалом понад 100 власних віршів і 20 драм, випустила три збірки. Захоплювалась фольклористикою.

Леся Українка перебувала під негласним наглядом поліції, цензура не раз забороняла її твори. Більшість своїх робіт поетеса публікувала за кордоном Російської імперії – Берліні, Дрездені, Празі, Відні.

Основними джерелами творчості Лесі Українки були її власні переживання. Завдяки їм в українській поезії з’явилися надзвичайно прекрасні за глибиною, ліричністю та душевним драматизмом твори. До найвизначніших з них належать драми «Камінний господар» та «Лісова пісня».

Леся Українка померла у віці 42 років у 1913 р. у грузинському містечку Сурамі. Її тіло перевезли до Києва та поховали на Байковому кладовищі.

На фото декілька робіт із експозиції:

• Касіян В. І. «В катакомбах»;
  • Лопухова Н. Й. «Пробудження» ілюстрація до поеми «Лісова пісня»;
  • Лопухова Н. Й. «Лукаш і Мавка» ілюстрація до поеми «Лісова пісня».