ВЕЛИКА ВИСТАВКА ВИТИНАНКИ

Персональна виставка присвячена 70-річчю Миколи Теліженка

Микола Матвійович Теліженко – відомий український скульптор, художник-монументаліст, графік, – Заслужений художник України, – народився 16 березня 1951 року в місті Звенигородка на Черкащині. Член Національної спілки художників України з 1987 року. Член Національної спілки майстрів народного мистецтва України з 1998 року.

Особливою сторінкою творчості Миколи Теліженка є ВИТИНАНКА.

Саме він здійснив справжній прорив у розвитку цього виду мистецтва, піднявши його від хатнього рукомесла до образотворчої монументальності. Він став визнаним майстром модерної української витинанки. Фаховий митець, що чудово володіє тонкощами композиції, ритму, символіки, маючи розвинену фантазію, він створює в техніці витинанки серії полотен, в яких вирішує складні історичні теми: «Холодний Яр», «Велесові перевесла», «Трипільські ритми», «Листи з Майдану» та інші. Першим серед колег-митців він відобразив найгарячіші події: Революції Гідності («Майдан у вогні», «Пієта на Грушевського», «Різдво на Майдані»), а також війни на Донбасі («Кіборги», «Туга за Ілловайськом»). Його роботи можна назвати графічною витинанкою, або ж, навпаки – вирізною графікою. Іще, цитуючи мистецтвознавця Григорія Міщенка, – «сакральним проявом душі і серця».

Твори Миколи Теліженка можна не просто розглядати, а буквально «прочитувати все від початку до кінця», послуговуючись його системою знаків, символів, орнаментацією зображення, багатозначністю семантики, які, по суті, і змушують працювати уяву, генетичну пам’ять, почуття. За допомогою використання криволінійності ритмів в його роботах створюється враження надчасності зображення (відчуття метафізичного часу і простору).

У цьому вираження його власного стилю і водночас закоріненість у глибини трипільської традиції, оскільки він і виріс у епіцентрі Трипільської землі, дух якої увібрав разом із дитячими стежками-полинами. А з іншого боку, за якихось десяток кілометрів, місце, де «закопана пуповина» Тараса Шевченка. Як можна не любити цю Землю?! Як можна не боліти її болями?! Симбіозне поєднання глибокого відчуття рідної землі, її краси і її «родової пам’яті», звичаїв і міфології, та разом з цим відточеної філігранної майстерності, відкритості до світу, надає його творам звучання гостро сучасності, модерності, естетичності і дієвості.

За плідну творчу працю Микола Теліженко нагороджений Орденом ЗА ЗАСЛУГИ перед Україною ІІІ ступеня та Грамотою Верховної Ради України ЗА ЗАСЛУГИ ПЕРЕД НАРОДОМ.

Виставка діє до 16 квітня 2021 року.

Архів подій музею: